County Road 346 over Cucharas River
Fair Condition29 years old49 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 1.4 Mi South Of US 160 |
| Carries | County Road 346 |
| Crosses | Cucharas River |
| Coordinates | 37.58252, -104.85991 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 364.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU346-S14-S160A |