County Road 351 over Cucharas River
Fair Condition27 years old104 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | .3 Mi South Of US 160 |
| Carries | County Road 351 |
| Crosses | Cucharas River |
| Coordinates | 37.58138, -104.88538 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 319.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU351-S03-S160A |