SH 141 Ml over Gunnison River
Fair Condition68 years old540 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | Whitewater |
| Carries | SH 141 Ml |
| Crosses | Gunnison River |
| Coordinates | 38.98371, -108.45170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 312.7 ft (95.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 933.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 540 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I-03-A |