US 50 Ml over Kannah Creek
Fair Condition26 years old9,800 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 4.4 Mi SE Of Jct SH 141 |
| Carries | US 50 Ml |
| Crosses | Kannah Creek |
| Coordinates | 38.93477, -108.39592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 160.4 ft (48.9 m) |
| Deck Area | 1217.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,800 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I-03-N |