SH 141 Ml over East Creek
Fair Condition73 years old540 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 1.3 Mi S Of Whitewater |
| Carries | SH 141 Ml |
| Crosses | East Creek |
| Coordinates | 38.97338, -108.46261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 282.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 540 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | I-03-K |