County Road 9 over Otero Canal
Fair Condition60 years old37 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi S Of SH 50 |
| Carries | County Road 9 |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 38.11697, -103.91214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 72.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-9-08-322-024 |