County Road Bb over Rocky Ford Highline Cana
Good Condition62 years old35 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .3 Mi E Of CR 18 |
| Carries | County Road Bb |
| Crosses | Rocky Ford Highline Cana |
| Coordinates | 37.99697, -103.74266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 66.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-BB-17-24-087 |