County Road Z over Otero Canal
Fair Condition58 years old27 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .2 Mi W Of CR 19 |
| Carries | County Road Z |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 37.96791, -103.73214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 67.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-Z-18-22-092 |