County Road 19.5 over Catlin Canal
Fair Condition57 years old58 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .5 Mi N Of CR Z |
| Carries | County Road 19.5 |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 37.97436, -103.72058 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 72.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT19.5-18-22-90 |