County Road Cc over Otero Canal
Poor Condition65 years old161 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .5 Mi W Of CR 21 |
| Carries | County Road Cc |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 38.01158, -103.70178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 76.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 161 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-CC-19-25-097 |