County Road Dd over Catlin Canal
Fair Condition35 years old175 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | Just W Of CR 20.5 |
| Carries | County Road Dd |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 38.02605, -103.70219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 95.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTDD-19-26-103A |