County Road Cc over Catlin Canal
Fair Condition10 years old257 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .2 Mi E Of CR 21 |
| Carries | County Road Cc |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 38.01139, -103.68694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.6 ft (8.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 257 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTCC-20-25-107A |