County Road E over Smith Canyon
Fair Condition60 years old83 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .5 Mi SW Of SH 109 |
| Carries | County Road E |
| Crosses | Smith Canyon |
| Coordinates | 37.69952, -103.42414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.4 ft (49.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 250.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-E-35-04-208 |