County Road 804 over Gaussion Canyon
Good Condition41 years old26 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 3.6 Mi SW Of SH 109 |
| Carries | County Road 804 |
| Crosses | Gaussion Canyon |
| Coordinates | 37.74094, -103.48869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 119.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT804-31-7-215A |