County Road 804 over Vogel Canyon
Good Condition28 years old24 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 2.6 Mi SW Of SH 109 |
| Carries | County Road 804 |
| Crosses | Vogel Canyon |
| Coordinates | 37.74983, -103.47658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.3 ft (19.6 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 152.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT804-34-7-209A |