I - 20 East over City Street * 1st AVE So
Fair Condition52 years old30,680 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | I20 * 1st AVE So |
| Carries | I - 20 East |
| Crosses | City Street * 1st AVE So |
| Coordinates | 33.54570, -86.74290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 110.2 ft (33.6 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 920.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,680 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 011061 |