County Road 18.75 over Otero Canal
Fair Condition56 years old74 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .5 Mi N Of CR Dd |
| Carries | County Road 18.75 |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 38.03430, -103.73411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 50.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT18.7-18-27-84 |