County Road Ee over Catlin Canal
Fair Condition3 years old550 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | 1.1 Mi E Of CR 18 |
| Carries | County Road Ee |
| Crosses | Catlin Canal |
| Coordinates | 38.04064, -103.72811 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 62.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 550 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT-EE-18-27-83A |