County Road Dd over Otero Canal
Fair Condition61 years old192 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .1 Mi W Of SH 71 |
| Carries | County Road Dd |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 38.02605, -103.72244 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 56.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 192 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OTDD-18.3-26-85 |