County Road 14 over Otero Canal
Poor Condition66 years old97 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Otero |
| Location | .2 Mi S Of CR Hh |
| Carries | County Road 14 |
| Crosses | Otero Canal |
| Coordinates | 38.08058, -103.82094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 68.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 97 (2022) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OT14-13-29.8-43 |