County Road 8a over Cow Creek
Good Condition26 years old53 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 0.4 Mi East Of US 550 |
| Carries | County Road 8a |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 38.22491, -107.72030 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.7 ft (18.2 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 101.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR8A-0.5-04A |