County Road 8 over Cow Creek
Good Condition39 years old164 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 5.0 Mi E Of US 550 |
| Carries | County Road 8 |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 38.19108, -107.66680 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 254.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 164 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR8-4.4-03A |