County Road 24 over Uncompahgre River
Fair Condition40 years old1,014 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Ouray |
| Location | 0.1 Mi W Of US 550 |
| Carries | County Road 24 |
| Crosses | Uncompahgre River |
| Coordinates | 38.18405, -107.74622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 71.5 ft (21.8 m) |
| Max Span | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 207.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,014 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | OUR24-0.1-7A |