Hughes Avenue over Rooster River Overflow
Fair Condition28 years old1,650 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.1 Mi E Of Route 59 |
| Carries | Hughes Avenue |
| Crosses | Rooster River Overflow |
| Coordinates | 41.18432, -73.21551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 148.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,650 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04946 |