Astoria Avenue over Rooster River Overflow
Good Condition26 years old310 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.2 Mi E Of Route 59 |
| Carries | Astoria Avenue |
| Crosses | Rooster River Overflow |
| Coordinates | 41.18646, -73.21615 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 98.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04947 |