Brookview Avenue over Rooster River
Fair Condition73 years old615 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 100 Ft West Of Route 59 |
| Carries | Brookview Avenue |
| Crosses | Rooster River |
| Coordinates | 41.19089, -73.22315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 178.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 615 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04955 |