North Avenue #2 over Aspetuck River
Good Condition69 years old535 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 50 Ft W Of Coleytown RD |
| Carries | North Avenue #2 |
| Crosses | Aspetuck River |
| Coordinates | 41.18071, -73.35064 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 175.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 535 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04968 |