Bayberry Lane #2 over Aspetuck River
Good Condition4 years old676 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.1 Mi North Of Route 136 |
| Carries | Bayberry Lane #2 |
| Crosses | Aspetuck River |
| Coordinates | 41.18666, -73.34277 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 54.5 ft (16.6 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 154.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 676 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04969 |