Lovers Lane over Comstock Brook
Good Condition2 years old420 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 300 Ft North Of Route 33 |
| Carries | Lovers Lane |
| Crosses | Comstock Brook |
| Coordinates | 41.19593, -73.43750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 106.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04975 |