Cannon Road over Norwalk River
Fair Condition70 years old1,810 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.2 Mile East Of Route 7 |
| Carries | Cannon Road |
| Crosses | Norwalk River |
| Coordinates | 41.21628, -73.42591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 217.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,810 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04981 |