Middlebrook Farm R over Comstock Brook
Fair Condition82 years old745 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 1000 North Of Route 33 |
| Carries | Middlebrook Farm R |
| Crosses | Comstock Brook |
| Coordinates | 41.20505, -73.44834 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 53.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1944 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 745 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04980 |