Honey Hill Road over Norwalk River
Fair Condition69 years old380 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 125 Feet East Of Route 7 |
| Carries | Honey Hill Road |
| Crosses | Norwalk River |
| Coordinates | 41.23108, -73.42607 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 120.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 380 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04976 |