Seeley Road over Norwalk River
Fair Condition71 years old947 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | East Of Route 7 |
| Carries | Seeley Road |
| Crosses | Norwalk River |
| Coordinates | 41.22676, -73.42459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 67.3 ft (20.5 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 159.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 947 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04982 |