Poverty Hollow RD over Aspetuck River
Fair Condition106 years old885 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | S Of Church Hill RD |
| Carries | Poverty Hollow RD |
| Crosses | Aspetuck River |
| Coordinates | 41.31615, -73.33972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 46.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 885 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 05020 |