Church Hill Road # over Aspetuck River
Fair Condition69 years old2,070 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | .5 Mi E Of Route 58 |
| Carries | Church Hill Road # |
| Crosses | Aspetuck River |
| Coordinates | 41.31703, -73.34167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,070 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05023 |