Valley Road over Aspetuck River
Poor Condition71 years old450 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Fairfield |
| Location | 0.6 Mi E Of Route 58 |
| Carries | Valley Road |
| Crosses | Aspetuck River |
| Coordinates | 41.27386, -73.32524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 133.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04934 |