Shingle Mill Road over Rock Brook
Good Condition7 years old64 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 1.5 Mile South Of Route 4 |
| Carries | Shingle Mill Road |
| Crosses | Rock Brook |
| Coordinates | 41.75351, -73.04859 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 116.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 64 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05053 |