Catlin Road over Lake Harwinton Dam
Good Condition17 years old174 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | N Of 118 Off Davis Road |
| Carries | Catlin Road |
| Crosses | Lake Harwinton Dam |
| Coordinates | 41.78060, -73.08121 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 234.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 174 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05058 |