Locust Road over Rock Brook
Poor Condition59 years old319 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 1.2 Mi. West Of Route 72 |
| Carries | Locust Road |
| Crosses | Rock Brook |
| Coordinates | 41.76130, -73.04213 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 155.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 319 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05060 |