Wellers Bridge RD over Shepaug River
Poor Condition71 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | Approx 200east Of RTE 67 |
| Carries | Wellers Bridge RD |
| Crosses | Shepaug River |
| Coordinates | 41.54996, -73.32915 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 349.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05068 |