River Road over Little Jacks Brook
Good Condition92 years old518 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | Btwn High Br Rd& South ST |
| Carries | River Road |
| Crosses | Little Jacks Brook |
| Coordinates | 41.52849, -73.30848 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 48.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 518 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05071 |