South Street over Little Jacks Brook
Fair Condition96 years old898 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 250 South Of High Br RD |
| Carries | South Street |
| Crosses | Little Jacks Brook |
| Coordinates | 41.52958, -73.30598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 71.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 898 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05070 |