Stillwater Pond RD over W Branch Naugatuck River
Fair Condition66 years old655 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 1000 East Of RTE 272 |
| Carries | Stillwater Pond RD |
| Crosses | W Branch Naugatuck River |
| Coordinates | 41.83366, -73.14786 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 244.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 655 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05089 |