Lovers Lane over Lovers Lane Brook
Fair Condition91 years old780 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 0.2 Mile South Of Route 4 |
| Carries | Lovers Lane |
| Crosses | Lovers Lane Brook |
| Coordinates | 41.81747, -73.15579 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 43.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 780 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 05090 |