Sr-417 NB over Shingle Creek
Fair Condition33 years old37,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | 1.3 Mi South Of Jn Yng Pk |
| Carries | Sr-417 NB |
| Crosses | Shingle Creek |
| Coordinates | 28.35909, -81.44322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 816.9 ft (249 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 5079.6 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,750 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750427 |