Sr-417 NB over Town Loop Blvd.
Good Condition33 years old37,750 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Town Loop Blvd. |
| Carries | Sr-417 NB |
| Crosses | Town Loop Blvd. |
| Coordinates | 28.36655, -81.43281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.3 ft (39.4 m) |
| Max Span | 127.3 ft (38.8 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 807.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,750 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750429 |