Sr-417 NB over Fla. Tpk (sr-91)
Good Condition33 years old31,500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Sr-91 |
| Carries | Sr-417 NB |
| Crosses | Fla. Tpk (sr-91) |
| Coordinates | 28.36798, -81.38953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.6 ft (89.5 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 1933.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,500 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750439 |