Sr91 Rmp A2 250.84 over SR 417
Good Condition6 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr91 Rmp A2 Flyovr Sr417 |
| Carries | Sr91 Rmp A2 250.84 |
| Crosses | SR 417 |
| Coordinates | 28.36686, -81.38944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 1881.9 ft (573.6 m) |
| Max Span | 270.3 ft (82.4 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 7628.9 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 18 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750611 |