Sr-417 over Cfrc Rr
Fair Condition33 years old63,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 At Cfrc Rr |
| Carries | Sr-417 |
| Crosses | Cfrc Rr |
| Coordinates | 28.36815, -81.37318 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.8 ft (35.9 m) |
| Max Span | 115.8 ft (35.3 m) |
| Deck Width | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Area | 1694.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 63,000 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750443 |