Sr-417 NB And SB over Landstar Blvd.
Fair Condition33 years old63,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Orange |
| Location | Sr-417 Landstar BLVD |
| Carries | Sr-417 NB And SB |
| Crosses | Landstar Blvd. |
| Coordinates | 28.36861, -81.36692 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Area | 1979.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 63,000 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 750446 |